Car Hauler / Used 7×20 Car Trailer
Muscle Trailers
Car Hauler
$5,000Sale PriceOther Pricing Options:Price$5,995
Quick Specs
| Trailer Type: | Car Hauler |
| Color: | Lime Green |
| Length x Width: | 20' 240" x 7' 84" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 4465 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Empty Weight: | 2535 lbs |
| Payload: | 4465 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Width: | 7' 84" |
| Interior Width: | 6.917' 83" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2" |
| Jack: | 7K |
| Frame Type: | C-Channel |
| Tail: | Dovetail |
| Ramp: | Pull Out Rear Ramps |
Additional Information
| Year: | 2025 |
| Make: | Premiere Trailers |
Get More Details
Unit Details
Hey guys, we have two used 7 x 20 car haulers 
- •2025 7×20’ Car Hauler
- •3500 lb axles •Electric Brakes
- Powder Coat Paint •LED Lighting •Multiple Colors in Stock •Spare Tire
- •2” hitch
- Reduced price: $5,000 plus tax
330-663-8871 Tuesday – Friday 9 – 5 Saturday 9 – 3
Unit Specs
Calculate Payments