Dump / PKX 7X14′ DUMP
Muscle Trailers
Dump
MSRP: $10,895$10,695PriceSave $200!
Quick Specs
| Trailer Type: | Dump |
| Color: | BLACK |
| Length x Width: | 14' 168" x 7' 84" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 9414 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 4586 lbs |
| Payload: | 9414 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Width: | 7' 84" |
| Interior Width: | 6.917' 83" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 7K |
| Frame Type: | C-Channel |
| Ramp: | Pull Out Rear Ramps |
Additional Information
| Year: | 2026 |
| Make: | RawMaxx |
| Model: | PKX14BP14K |
| Warranty: | 3 years |
Get More Details
Unit Details
- 2026 🔥PKX – 14′ x 83″ BP Dump Trailer
- 2 – 7,000 lb. Electric Brake Spring Axles, 16″ Black Wheels 4 – ST235/80R1610PlyTires
- 5″ Channel Frame, 6″ Channel Tongue, 16″ Center Crossmembers, 12G / 24″ High Sides, 10G Floor
- Rear Barn Doors with Integrated Spreader Doors, Manual Tarp Installed, Scissor Lift with 516 Cylinder
- 5ft Slide Out Ramps
- Adjustable 2 5/16” Ball Coupler, 3/8” Safety Chains
- 1 – 7,000 lb. Drop Leg Jack, LED Lights, Powder Coat Paint Spare – 10Ply Tire 235/80/R16
- Cash Price $10,695 plus tax
- Rent to Own NO CREDIT CHECKS ✅ $457/mo. $1,373 Down
- Vehicle you pick up with has to be in your name
- 1. Valid drivers license 2. Vehicle insurance card 3. Vehicle registration
- 3303️⃣4️⃣7️⃣0725
- Tuesday – Friday 9 – 5 Saturday 9 – 3
Unit Specs
Calculate Payments