Dump / 7×14′ GDX 14K
Muscle Trailers
Dump
MSRP: $11,556$10,895PriceSave $661!
Quick Specs
| Trailer Type: | Dump |
| Length x Width: | 14' 168" x 7' 84" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 9392 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 4608 lbs |
| Payload: | 9392 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Width: | 7' 84" |
| Interior Width: | 6.92' 83" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 10K |
| Frame Type: | I-Beam |
| Ramp: | Slide In Ramps |
Additional Information
| Year: | 2026 |
| Make: | RawMaxx |
| Warranty: | 3 years |
Get More Details
Unit Details
2026 GDX 83”x14’ RawMaxx Dump•2 – 7,000 lb. Electric Brake Spring Axles •16″ Black Wheels with 4 – •ST235/80R1610PlyTires 8” x 13 Lbs. I Beam •Spare – 10Ply Tire 235/80/R16 – Single Wheel •16″ Center Crossmembers •12G / 19″ High Sides •8G Floor •Rear Barn Doors with Integrated Spreader Doors •Manual Tarp Installed •Scissor Lift with 516 Cylinder •5ft Slide Out Ramps •Adjustable 2 5/16” Ball Coupler •3/8” Safety Chains •1 – 12,000 lb. Drop Leg Jack •LED Lights •Powder Coat Paint Cash Price $10,895 plus tax RENT TO OWN ✅ NO CREDIT CHECKS $490 Per Month ($1,453 Down) 3303️⃣4️⃣7️⃣0725 -Gary
Unit Specs
Calculate Payments