Gooseneck / 32′ Gooseneck
Muscle Trailers
Gooseneck
$17,178Sale PriceOther Pricing Options:Price$19,079
Quick Specs
| Trailer Type: | Gooseneck |
| Color: | BLACK |
| Length x Width: | 32' 384" x 8.5' 102" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 20000 lbs |
| Payload: | 12402 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 20000 lbs |
| GAWR: | 10000 lbs |
| Empty Weight: | 7598 lbs |
| Payload: | 12402 lbs |
| Length: | 32' 384" |
| Width: | 8.5' 102" |
Options
| Hitch Type: | Gooseneck Hitch |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 12K |
| Frame Type: | I-Beam |
| Tail: | 5' Dovetail |
| Ramp: | Mega Ramps |
Additional Information
| Year: | 2026 |
| Make: | RawMaxx |
| Model: | FDXD32GN20K |
| Warranty: | 3 years |
Get More Details
Unit Details
- 2026 FDX Dual – 32′ x 102″ Flatbed Trailer
- 2 – 10,000 lbs Axles With Ele. Brakes •Hutch Spring Suspension •8 – 10 Ply ST235/80R16 Tires
- 2-5/16″ Ball 25,000 lbs Square Coupler
- 12″ x 19 lbs I-Beam Main Frame •Cross-Members: 3″ Channel / 16″ OC •6″ Channel Outer Deck Frame
- Rub Rail: 2″ x 3/8″ Flat Bar •3-7/8″ x 1-13/16″ (ID) Stake Pockets
- 2 Side Wind Drop Leg Jacks – 10,000 lbs •Flooring: 2” Treated Lumber Deck •Front Tool Box: Between Risers •1 – Underbody Toolbox •Bolt On Dunnage Rack •Bridge Frame + Torque Tube •Grade 50, One-Piece Gooseneck •Winch Plate + Chain Rack •Powder Coat Paint
- 5 Year Dexter Axle Warranty •3 Year Structural / 1 Year Paint •Mid-knight Black / Orange Accents
- Cash Price: $19,087 plus tax
- NOVEMBER Sale: 🔥 $17,178 plus tax
- Financing and Rent to Own Available RTO $834/mo. $2,671 Down
- 3306️⃣6️⃣3️⃣8871. -Daniel Tuesday – Friday 9 – 5 Saturday 9 – 3
Unit Specs
Calculate Payments