Car Hauler / 2026 RawMaxx 7 x 22
Muscle Trailers
Car Hauler, Equipment
$8,376Price
Quick Specs
| Trailer Type: | Equipment, Car Hauler |
| Color: | Army Green |
| Length x Width: | 22' 264" x 7' 84" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 10380 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 3620 lbs |
| Payload: | 10380 lbs |
| Length: | 22' 264" |
| Width: | 7' 84" |
| Interior Width: | 6.917' 83" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 10K |
| Frame Type: | C-Channel |
| Ramp: | Pull Out Rear Ramps |
Additional Information
| Year: | 2026 |
| Make: | RawMaxx |
| Model: | ECX22BP14K |
| Warranty: | 3 years |
Get More Details
Unit Details
- 🛻 7×22′ RawMaxx Equipment Trailer – 14k GVWR (Straight Deck)
• (2) 7,000 lb Axles w/ Brakes
• Spring Suspension
• (4) 10-ply ST235/80R16 Tires
• Adjustable 2-5/16” Coupler
• 10K Side-Wind Drop Leg Jack
• 6” Channel Frame & Tongue
• Stake Pockets & Steel Fenders
• Pull-Out Ramps + Spare Mount
• Powder Coat Finish
• Dexter Axles (5-yr Warranty)
• 3-yr Structural / 1-yr Paint
💰 Cash Price: $8,376 + tax
💳 Rent to Own: $924 Down | $396/mo
✅ No Credit Needed
🚫 RTO Not Available in WV, IN
📋 Bring for RTO:
1. Driver’s License (current address)
2. Insurance Card
3. Vehicle Registration (no temp tags)
📞 Gary: 330-347-0725
🕘 Tues–Fri 9–5 | Sat 9-3
Unit Specs
Calculate Payments