Utility / 2026 RawMaxx 7 x 18
Muscle Trailers
Utility
Quick Specs
| Trailer Type: | Utility |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 18' 216" x 7' 84" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 10000 lbs |
| Payload: | 7729 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 10000 lbs |
| GAWR: | 5000 lbs |
| Empty Weight: | 2271 lbs |
| Payload: | 7729 lbs |
| Length: | 18' 216" |
| Width: | 7' 84" |
| Interior Width: | 6.833' 82" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 7K |
| Frame Type: | C-Channel |
| Ramp: | 36" Ramp Gate |
Additional Information
| Year: | 2026 |
| Make: | RawMaxx |
| Model: | 7X18 |
| Warranty: | 3 years |
Get More Details
🔥 UTX 18′ x 83″ Flatbed Utility Trailer – HEAVY DUTY WORKHORSE! 🔥
Built for equipment, tractors, and serious hauling. Strong, reliable, and ready to work.
—
🛠️ Key Specs & Features:
• 10,000 GVWR
• (2) 5,000 lb Axles w/ Electric Brakes
• Adjustable 2-5/16″ Coupler
• 7K Drop-Leg Jack
• 5″ Channel Frame & Tongue
• 3″ Channel Crossmembers (16″ OC)
• Stake Pockets + 4 Weld-On D-Rings
• 4′ Mesh Flip Ramp
• 2″ Round Tubing Spare Tire Mount
• (5) 10-ply 235/80R16 Tires (Steel Wheels)
• Leaf Spring Suspension
• Powder Coat Finish
• Dexter Axles – 5 Year Warranty
• 3 Year Structural / 1 Year Paint Warranty
—
💰 Cash Price: $6,098 + tax
💸 Rent to Own – No Credit Check!
$615 Down | $288/Month
—
📋 What You Need for RTO:
(vehicle used for pickup must be in your name)
1️⃣ Valid Driver’s License
2️⃣ Proof of Insurance
3️⃣ Vehicle Registration (no temp tags)
—
📍 Muscle Trailer
9144 N Wooster Ave
Strasburg, OH 44680
📞 Gary – 3303️⃣4️⃣7️⃣0725
🕘 Tues–Fri 9–5