Equipment / 2026 RawMaxx 7 x 18 Equipment
Muscle Trailers
Equipment
$7,887Price
Quick Specs
| Trailer Type: | Equipment |
| Color: | Army Green |
| Length x Width: | 18' 216" x 7' 84" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 10380 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 3620 lbs |
| Payload: | 10380 lbs |
| Length: | 18' 216" |
| Width: | 7' 84" |
| Interior Width: | 6.92' 83" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 10K |
| Frame Type: | C-Channel |
| Tail: | Dovetail |
| Ramp: | Stand Up Rear Ramps |
Additional Information
| Year: | 2026 |
| Make: | RawMaxx |
| Model: | ECX18BP14k |
| Warranty: | 3 years |
Get More Details
Unit Details
- 2026 7×18′ RawMaxx Equipment Trailer
- • 2 × 7,000 lb axles w/ brakes • Spring suspension • 4 × 10-ply ST235/80R16 tires
- • 3,620 lb dry weight
- • Adjustable 2-5/16” coupler • 10K side-wind drop leg jack • 6” channel frame & tongue
- Stake pockets & steel fenders • Stand-up ramps & spare tire mount • Powder coat finish
- • Dexter axles: 5-year warranty • 3-year structural / 1-year paint warranty
- Rent to Own ! $789 start + $339/month
Bring: 1. Driver’s license (current address) 2. Vehicle insurance 3. Vehicle registration (no temp tags) Pickup vehicle must be in your name
Gary: 330-347-0725
Tues–Fri 9–5 | Sat 9–3
Unit Specs
Calculate Payments