Enclosed Cargo / 2026 Quality Cargo 6 x 12
Muscle Trailers
Enclosed Cargo
MSRP: $6,834$5,990Sale PriceSave $844!Other Pricing Options:Price$6,834
Quick Specs
| Trailer Type: | Enclosed Cargo |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 12' 144" x 6' 72" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 5200 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Empty Weight: | 1800 lbs |
| Payload: | 5200 lbs |
| Length: | 12' 144" |
| Width: | 6' 72" |
| Interior Width: | 5.58' 67" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 2K |
| Frame Type: | Tubular |
| Ramp: | Rear Ramp Door |
Additional Information
| Year: | 2026 |
| Make: | Quality Cargo |
| Model: | 6X12TA |
| Warranty: | 3 years |
Get More Details
Unit Details
New 2025 6×12’ Tandem Enclosed Trailer
•7,000 lbs. gvwr
•7’ Interior Height
•Tandem Axle
•2×4 Main Rails
•7-way Plug
•Electric Brakes
•2 5/16″ Coupler
•32x 68 RV side door
•Rear Wing/Loading Lights
•4x D-Rings
•flat nose
Sale price: $5,990 plus tax 🔔
___________________________________
Rent to Own 🔥No Credit Checks
$322/month $762 down
What to bring for No Credit Check RTO
(vehicle you pick up with has to be in your name)
1. Valid drivers license (current address)
2. Vehicle insurance card
3. Vehicle registration
__________________________________
Call or text 7245️⃣5️⃣6️⃣0229
3303️⃣4️⃣7️⃣0725 – Gary
Unit Specs
Calculate Payments