Car Hauler / 2026 Down 2 Earth 7 x 20
Muscle Trailers
Car Hauler
$4,759Price
Quick Specs
| Trailer Type: | Car Hauler |
| Color: | BLACK |
| Length x Width: | 20' 240" x 7' 84" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 4940 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Empty Weight: | 2060 lbs |
| Payload: | 4940 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Width: | 7' 84" |
| Interior Width: | 6.833' 82" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 2K |
| Frame Type: | C-Channel |
| Tail: | Dovetail |
| Ramp: | Pull Out Rear Ramps |
Additional Information
| Year: | 2026 |
| Make: | Down 2 Earth |
| Model: | D2E8220 |
| Warranty: | 1 years |
Get More Details
Unit Details
🚜 2025 7×20’ Car Trailer
Built for easy loading, smooth operation, and dependable hauling.
⸻
🔧 Features
• 7,000 lb GVWR
• Electric brakes
• Removable fenders
• Spare tire mount
• Pull out Ramps
• 90-Day Same-as-Cash financing available
⸻
💰 Cash Price: $4,759 + tax
⸻
💸 Rent to Own – NO CREDIT ✅
$225/Month
$532 to Drive Home
⸻
📄 What You Need for RTO
(vehicle you pick up with must be in your name)
1️⃣ Valid driver’s license
2️⃣ Vehicle insurance card
3️⃣ Vehicle registration
⸻
🕘 Tues–Fri 9–5 | Sat 9–3
📞 Gary – 330-347-072
Unit Specs
Calculate Payments
