Equipment / 2026 Caliber 8.5 x 20
Muscle Trailers
Equipment
$8,712Price
Quick Specs
| Trailer Type: | Equipment |
| Color: | GREY |
| Length x Width: | 20' 240" x 8.5' 102" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 10750 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 3250 lbs |
| Payload: | 10750 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Width: | 8.5' 102" |
| Interior Width: | 6.833' 82" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 10K |
| Frame Type: | I-Beam |
| Tail: | Dovetail |
| Ramp: | Mega Style Ramps |
Additional Information
| Year: | 2026 |
| Make: | Caliber |
| Model: | DOF852014K |
| Warranty: | 3 years |
Get More Details
Unit Details
- 🚛 2026 • 8.5×20’ Drive-Over Fender • 14k Equipment Trailer• (2) 7k EZ-Lube Brake Axles• 12K Drop-Leg Jack
• Adjustable 2-5/16” Coupler
• 7-Gauge Drive-Over Fenders
• Mini Tank Ramps
• 235/80R16 10-ply Tires (8 lug)
• 6” Channel + 8” I-Beam Frame
• Treated Wood Deck
• DOT LED Lighting
• 3” Channel Crossmembers (18” OC)
💰 Cash: $8,712 + tax
💸 RTO – NO Credit Needed !
👉 $413/mo • $953 Down
📄 Bring: DL • Insurance • Registration
(vehicle must be in your name, no temp tags)
📞 Gary: 3303️⃣4️⃣7️⃣0725
Tues–Fri 9–5 | Sat 9–3
Unit Specs
Calculate Payments