Utility / 2026 Caliber 7 x 16 Utility
Muscle Trailers
Utility
$6,456Price
Quick Specs
| VIN: | 57BBE1622T1086836 |
| Trailer Type: | Utility |
| Color: | RED |
| Length x Width: | 16' 192" x 7' 84" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 10400 lbs |
| Payload: | 8070 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 10400 lbs |
| GAWR: | 5200 lbs |
| Empty Weight: | 2330 lbs |
| Payload: | 8070 lbs |
| Length: | 16' 192" |
| Width: | 7' 84" |
| Interior Width: | 6.92' 83" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 2K |
| Frame Type: | C-Channel |
Additional Information
| VIN: | 57BBE1622T1086836 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Caliber |
| Model: | UT716 |
Get More Details
Unit Details
New 2026 7×16 Utility Landscape Trailer 🍂
10k GVWR
5,200 lb axles w/ electric brakes
2,330 lbs dry weight
Spring suspension
5′ drop down Ramp Gate, Heavy-Duty
LED Lights
Cash Price $6,456+ tax
Rent to Own
$636 down $304/month
No Credit Ch✅️
No proof of income
📋 Bring for RTO (all must be in your name):
1️⃣ Valid Driver’s License (current address)
2️⃣ Insurance Card
3️⃣ Vehicle Registration (no temp tags)
🚫 Not available in WV or IN
Muscle Trailer
9144 N Wooster Ave Strasburg OH 44680
3303️⃣4️⃣7️⃣0725-Gary
Unit Specs
Calculate Payments