Equipment / 2026 Arrow Trail 7 x 22 Equipment
Muscle Trailers
Equipment
Quick Specs
| Trailer Type: | Equipment |
| Color: | Lime Green |
| Length x Width: | 22' 264" x 7' 84" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 10980 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 3020 lbs |
| Payload: | 10980 lbs |
| Length: | 22' 264" |
| Width: | 7' 84" |
| Total Height: | 2.33' 28" |
| Interior Width: | 6.92' 83" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 12K |
| Frame Type: | I-Beam |
| Tail: | 5' Dovetail |
| Ramp: | Mega Style Ramps |
Additional Information
| Year: | 2026 |
| Make: | Arrow Trail |
| Model: | BUMPER PULL 22’ |
| Warranty: | 3 years |
Get More Details
22’ Heavy-Duty Equipment Trailer
Built to handle the toughest jobs, our equipment trailer offers strength, reliability, and versatile features:
• GVWR: 14,000 lbs
• Payload: 10,980 lbs
• Axles: 2 x 7,000 lbs. Leaf Spring
• Width: 83”
• Hitch Coupler: 2 5/16”
• Safety Chains: 5/16” Grade 70
• Finish: Powder Coat
• Spare Tire: ST235/80R16 included
• Ramps: Mega Ramps for smooth loading
• Length: 22’
• Deck Height: 28”
• Front Jack: 1 x 12,000 lbs
• Electric Drum Brakes on both axles
• Tires: ST235/80R16
• Toolbox: Convenient front toolbox
Cash Price ONLY $8,297!!!
RENT TO OWN $392/month
$918 Down NO CREDIT✅
What to bring for No Credit ✅ RTO
(vehicle you pick up with has to be in your name)
1. Valid drivers license (current address)
2. Vehicle insurance card
3. Vehicle registration (no temp. Tag )
All documents must be in your name
3303️⃣4️⃣7️⃣0725 – Gary