Enclosed Cargo / 2025 Quality Cargo 7 x 16
Muscle Trailers
Enclosed Cargo
$8,495Price
Quick Specs
| Trailer Type: | Enclosed Cargo |
| Color: | White |
| Length x Width: | 16' 192" x 7' 84" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 4860 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Empty Weight: | 2140 lbs |
| Payload: | 4860 lbs |
| Length: | 16' 192" |
| Width: | 7' 84" |
| Interior Width: | 6.917' 83" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 2K |
| Frame Type: | Tubular |
| Ramp: | Rear Ramp Door |
Additional Information
| Year: | 2025 |
| Make: | Quality Cargo |
| Model: | 7X16TA |
| Warranty: | 3 years |
Get More Details
Unit Details
🚚 2025 7×16’ Enclosed Trailer – Blackout Edition 🖤
Built tough, built sharp — perfect for work or play!
⸻
🛠️ Key Features:
• 7,000 lb GVWR
• 7’ Interior Height
• .080 Aluminum Side Panels
• Slant Nose Design
• Rear Wing w/ Loading Lights
• Full Blackout Package
• LED Lighting Package
• 36” RV Side Door w/ Flushlock
• Therma-Cool Ceiling Liner
• Rear Ramp Door w/ Flap
• Plywood Interior
• 2-5/16” Coupler
⸻
💰 Cash Price: $8,495 + tax
💸 Rent to Own: $851 Down | $376/Month ✅
No credit check – Fast 15-minute approval!
⸻
🧾 Bring for RTO:
(vehicle you pick up with must be in your name)
1️⃣ Driver’s license (current address)
2️⃣ Vehicle insurance card
3️⃣ Vehicle registration (no temp tags)
⸻
📞 Gary: 330-3️⃣4️⃣7️⃣-0725
🕘 Tues–Fri 9–5 | Sat 9–3
Unit Specs
Calculate Payments