Enclosed Cargo / 2025 Quality Cargo 7 x 14
Muscle Trailers
Enclosed Cargo
$7,660Price
Quick Specs
| Trailer Type: | Enclosed Cargo |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 14' 168" x 7' 84" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 4880 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Empty Weight: | 2120 lbs |
| Payload: | 4880 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Width: | 7' 84" |
| Interior Height: | 7' 84" |
| Interior Width: | 6.75' 81" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 7K |
| Ramp: | Rear Ramp Door |
Additional Information
| Year: | 2025 |
| Make: | Quality Cargo |
| Model: | 7x14 Enclosed |
| Warranty: | 3 years |
Get More Details
Unit Details
2025 7×14’ Enclosed Trailer
• 7,000 lb GVWR
• 7’ Interior Height
• .080 polycore
• Rear Wing + Loading Lights
• Blackout Package
• LED Lighting Package
• 36” Side Door w/ RV Flushlock
• Therma-Cool Ceiling Liner
• Rear Ramp Door with Flap
• Spare Wheel + Tire
• 2-5/16” Coupler
Cash Price: $7,960 Plus Tax
Sale Price: $7,660 + tax 🔥
________________________________
Rent 2 0wn – NO CR3DIT CH3CKS ✅
$710 Down | $360/Month
1️⃣ Valid Driver’s License (with current address)
2️⃣ Vehicle Insurance Card
3️⃣ Vehicle Registration (Temp tags not accepted)
🚗 Pickup vehicle must also be in your name
Muscle Trailer
9144 N Wooster Ave
Strasburg OH 44680
3306️⃣6️⃣3️⃣8871
Unit Specs
Calculate Payments