Utility / 20′ Utility 14k
Muscle Trailers
Utility
$7,383Price
Quick Specs
| Trailer Type: | Utility |
| Color: | TAN |
| Length x Width: | 20' 240" x 7' 84" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 11245 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 2755 lbs |
| Payload: | 11245 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Width: | 7' 84" |
| Interior Width: | 6.917' 83" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 10K |
| Frame Type: | C-Channel |
| Ramp: | 48" Rear Folding Utility Gate |
Additional Information
| Year: | 2025 |
| Make: | RawMaxx |
| Model: | UTX2083BP14K |
| Warranty: | 3 years |
Get More Details
Unit Details
- UTX Flatbed – 20′ x 83″ Utility Trailer
- 2 – 7,000 lbs Axles With Brakes
- 2 5/16″ Ball Adjustable Coupler 1 – 10,000 lbs Drop Leg Jack
- 5″ Channel Main Frame 5″ Channel Tongue 3″ Channel / 16″ OC 3-7/8″ x 1-13/16″ (ID) Stake Pockets 16G Round Fenders 4′ Mesh Flip Ramp 2″ Round Tubing
- Spare Tire Mount 4 Weld on D-Rings 5 – 10 Ply 235/80R16 Tires -Steel Wheels Leaf Spring Suspension All Weather Wiring Harness
- Powder Coat Paint 5 Year Dexter Axle Warranty 3 Year Structural / 1 Year Paint
- Cash price $7,388 plus tax
- Rent to Own Available NO CREDIT CHECKS ✅ $804 Down $348/month
- What to bring for No Credit Check RTO(vehicle you pick up with has to be in your name) 1. Valid drivers license 2. Vehicle insurance card 3. Vehicle registration
- 3306️⃣6️⃣3️⃣8871
Unit Specs
Calculate Payments