Dump / 18′ Rolloff 20k gvw
Muscle Trailers
Dump, Gooseneck
$27,523Sale PriceOther Pricing Options:Price$30,582
Quick Specs
| Trailer Type: | Dump, Gooseneck |
| Color: | SHADOW GRAY |
| Length x Width: | 18' 216" x 8' 96" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 20000 lbs |
| Payload: | 15066 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 20000 lbs |
| GAWR: | 10000 lbs |
| Empty Weight: | 4934 lbs |
| Payload: | 15066 lbs |
| Length: | 18' 216" |
| Width: | 8' 96" |
Options
| Hitch Type: | Gooseneck Hitch |
| Coupler Size: | Gooseneck 2-5/16" |
| Jack: | 12K |
| Frame Type: | I-Beam |
| Ramp: | No Ramps / None |
Additional Information
| Year: | 2026 |
| Make: | RawMaxx |
| Warranty: | 3 years |
Get More Details
Unit Details
- 2026 18′ GN Roll Off Trailer + 2 Bins 17.03 yd each
- 2 – 10,000 lbs Axles With Brakes
- 2-5/16” Ball 25,000 lbs Square Coupler
- 4 – 18 Ply ST235/75R17.5 Tires •Spare – 18Ply Tire 235/75/R17.5 – Single Wheel
- 10″ x 15 lbs I Beam Frame •2 Side Wind Drop Leg Jacks – 10,000 lbs •12G Tread Plate Steel Fenders
- Tilt Frame: 2″ x 3″ x 3/16″ Tubing •5″ x 3″ Formed Slide Rails •17,500 lbs Electric Winch •Hydraulic – 6 20 Cylinder Scissor Lift
- Front Tool Box: Between Risers •Grade 50, One-Piece Gooseneck •6 20 Cylinder Scissor Lift •Spring Suspension •All Weather Wiring Harness
- Powder Coat Paint •5 Year Dexter Axle Warranty •3 Year Structural / 1 Year Paint
- Shadow Grey Trailer •2 Minion Yellow Boxes
- Cash Price $30,582
- December Sale: 🔥$27,523 plus tax
- 3303️⃣4️⃣7️⃣0725 -Gary 3306️⃣6️⃣3️⃣8871 -Daniel Tuesday – Friday 9 – 5 Saturday 9 – 3
Unit Specs
Calculate Payments