Car Hauler / 102×24′ Drive Over Fender 14k
Muscle Trailers
Car Hauler
$9,212Price
Quick Specs
| Trailer Type: | Car Hauler |
| Color: | RED |
| Length x Width: | 24' 288" x 8.5' 102" |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 10500 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 3500 lbs |
| Payload: | 10500 lbs |
| Length: | 24' 288" |
| Width: | 8.5' 102" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 12K |
| Frame Type: | I-Beam |
| Tail: | Dovetail |
| Ramp: | Mega Ramps |
Additional Information
| Year: | 2026 |
| Make: | Caliber |
| Model: | DOF852414K |
| Warranty: | 3 years |
Get More Details
Unit Details
- 2026 DOF 24′GVWR – 14,000# Axle – 7000# Brake EZ Lube w/Breakaway
- Coupler – Adjustable 2 5/16
- Suspension – Multi-leaf Slipper Springs
- Safety Chain – 3/8” Grade 43 Tire/Wheel – 235/80/R16, 8 Lug, 10 ply
- Jack – 12K Drop Leg
- Deck – Pressure Treated Wood
- Tongue – 8″ i-beam
- Lights – DOT LED
- Frame – 6” Channel 8″ I-Beam Paint – 2 Stage High Solid Urethane
- Crossmembers – 3” Channel on 18” Centers
- Fender – HD diamond tread
- Ramps – Mini Tank Ramps
- RENT TO OWN $434/MO. ($1,13 DOWN)vehicle you pick up with has to be in your name) 1. Valid drivers license 2. Vehicle insurance card 3. Vehicle registration
- 3303️⃣4️⃣7️⃣0725 -Gary Tuesday – Friday 9 – 5 Saturday 9 – 3
Unit Specs
Calculate Payments