Equipment / 2026 Arrow Trail 7 x 20
Muscle Trailers
Equipment
$8,443Price
Quick Specs
| Trailer Type: | Equipment |
| Color: | Tan |
| Length x Width: | 20' 240" x 7' 84" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 11090 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 2910 lbs |
| Payload: | 11090 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Width: | 7' 84" |
| Interior Width: | 6.92' 83" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 12K |
| Frame Type: | I-Beam |
| Tail: | 5' Dovetail |
| Ramp: | Mega Style Ramps |
Additional Information
| Year: | 2026 |
| Make: | Arrow Trail |
| Model: | bumperpull20’ |
| Warranty: | 3 years |
Get More Details
Unit Details
🚜 20’ Heavy-Duty Equipment Trailer – 14K GVWR
Built tough and ready to work🤎🪵
• 14,000 lb GVWR | 11,100 lb payload
• (2) 7K leaf spring axles w/ electric brakes
• 83” wide | 28” deck height
• 2-5/16” coupler | 12K front jack
• Mega ramps + loading lights
• Front toolbox
• Removable fenders
• Powder coat finish
• Spare tire included (ST235/80R16)
💰 Cash Price: $8,443 +tax
💳 Rent to Own: $326/mo | $769 down
✅ No credit checks
📋 Bring for RTO (in your name):
• Driver’s license
• Insurance card
• Vehicle registration (no temp tags)
Unavailable in IN,WV,NJ
📞 : 3303️⃣4️⃣7️⃣0725
Unit Specs
Calculate Payments