Equipment / 2026 Down 2 Earth 7 x 20
Muscle Trailers
Equipment, Tilt
MSRP: $8,053$7,999PriceSave $54!
Quick Specs
| Trailer Type: | Equipment, Tilt |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 20' 240" x 7' 84" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 10580 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 3420 lbs |
| Payload: | 10580 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Width: | 7' 84" |
| Interior Height: | 0" |
| Interior Width: | 6.833' 82" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 10K |
| Frame Type: | I-Beam |
| Ramp: | Tilt |
Additional Information
| Year: | 2026 |
| Make: | Down 2 Earth |
| Model: | Gravity Tilt |
| Warranty: | 1 years |
Get More Details
Unit Details
- 🚜 2026 7×20’ • 14K Gravity Tilt Trailer• (2) 7k E-Z Lube Brake Axles
• 6” Channel Frame / 6” I-Beam Tongue
• Removable Fenders
• 12K Drop Jack
• Adjustable 2-5/16” Coupler
• LED Lights • Stake Pockets • Spare Mount
• Treated Wood Deck
💰 Cash: $7,999 + tax
💸 RTO (No Credit Check!)
$379/mo • $734 Down
📄 Bring: DL • Insurance • Registration (vehicle must be in your name)
📞 Gary: 330-347-0725
Tues–Fri 9–5 | Sat 9–3
Unit Specs
Calculate Payments