Enclosed Cargo / 2026 Quality Cargo 7 x 12 Tandem
Muscle Trailers
Enclosed Cargo
MSRP: $9,206$9,206MSRP
Quick Specs
| Trailer Type: | Enclosed Cargo |
| Color: | Orange |
| Length x Width: | 12' 144" x 7' 84" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 5040 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Empty Weight: | 1960 lbs |
| Payload: | 5040 lbs |
| Length: | 12' 144" |
| Width: | 7' 84" |
| Interior Height: | 7' 84" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Frame Type: | Steel |
Additional Information
| Year: | 2026 |
| Make: | Quality Cargo |
| Model: | 7x12 |
| Warranty: | 3 years |
Get More Details
Unit Details
2026 7×12’ Tandem Enclosed
•7,000 lbs. gvwr
•7’ Interior Height
•Tandem Axle
•2×4 Main Rails
•7-way Plug
•Electric Brakes
•2 5/16″ Coupler
•32x 68 RV side door
Cash Price: $9,206
___________________________________
Rent to Own 🔥No Credit Checks ✅
$433/month $1,313 down
What to bring for No Credit Check RTO
(vehicle you pick up with has to be in your name)
1. Valid drivers license (current address)
2. Vehicle insurance card
3. Vehicle registration
__________________________________
Muscle Trailer
9144 N Wooster Ave
Strasburg OH 44680
3303️⃣4️⃣7️⃣0725 -Gary
Tuesday – Friday 9 – 5 Saturday 9 – 3
Unit Specs
Calculate Payments